Przejdź do treści

Wyścigi – Gra, zabawa dla dzieci

  Wyścigi gra, której zasady są raczej jasne. Wyścigi na wzór wyścigów samochodowych w wersji mini. Czyli naszymi samochodami będą jakieś drobne rzeczy. Mogą to być np. jakieś samochodziki, resorówki lub też co polecamy zwykłe plastikowe zakrętki, bo do nich każde dziecko ma dostęp. Można grać zarówno w domu jak i w plenerze.

  Trasa wyścigu, dywanik z trasą
  Dywanik z trasą wyścigu

  Co będzie potrzebne ? Pojazdy ! – w naszym przypadku będą to zakrętki od butelek. Dobrze aby były one dla każdego z uczestników unikalne. Mogą to być zakrętki w rożnych kolorach, wzorach, można je w jakiś sposób ozdobić, pomalować lub ponumerować. Wszystko zależy od tego ilu będzie uczestników. Generalnie chodzi o to aby się nie pomylić i każdy z uczestników potrafił zidentyfikować swoją zakrętkę.

  Oprócz zakrętek, które będą brać udział w wyścigu, potrzebna jest trasa wyścigu. Będąc na zewnątrz można ją narysować np. kredą, wyznaczyć z wstążek, sznurków, usypać z piasku, ziemi itd. Gdy bawimy się w mieszkaniu, można wykorzystać klocki, sznurki, wstążeczki itd. Rysujemy, wyznaczamy trasę, znaczymy jej prawą i lewą stronę. Na początku trasy wyznaczamy linię startu, a na końcu trasy linię mety.

  Wyznaczamy trasę z taśmy, tasiemki

  Trasę oczywiście wyznaczamy z wieloma zakrętkami, pętlami, przeszkodami, możemy dodać jakieś skocznie, kaniony itd. Im ciekawsza trasa tym lepszy wyścig. Generalnie zasady jak to w wyścigu, kto pierwszy na mecie wygrywa.

  Rozpoczynamy zabawę w wyścig !

  Pionki czyli nasze zakrętki ustawiamy na linii startu, kolejność rozpoczęcia możemy ustalić np. od najmłodszych do najstarszych, zagrać w kamień, nożyce, papier lub jakiś inny sposób. Pierwsza osoba pstryka w zakrętkę w przód, w kierunku mety, jeśli pionek wypadnie z trasy wraca na miejsce z którego zaczynał ruch, jeżeli zakrętka mieści się w zarysie trasy, pozostaje w tym miejscu i w następnej kolejce zaczyna z tego punktu. Potem kolejne osoby i kontynuujemy naszą zabawę, aż wszyscy zawodnicy ukończą wyścig.

  Budujemy trasę wykorzystując gotowe taśmy z nadrukowaną drogą

  Można zrobić tabelę wyników, lokalną ligę wyścigów punktując odpowiednio zajęte miejsca itd… Zabawę, grę można rozbudowywać według własnego uznania, ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia, pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie.


  Morindia