
Lany Poniedziałek, nazywany także Śmigusem-Dyngusem, to jedno z najbardziej radosnych i zabawnych świąt w Polsce obchodzone zaraz po Wielkanocy. W tym dniu tradycyjnie obowiązuje jeden zwyczaj – polewanie wodą.
Lany Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu ludzie chętnie spotykają się ze sobą, by móc sobie nawzajem polewać wodą. Jest to radosna zabawa, podczas której nie ma znaczenia płeć, wiek czy pozycja społeczna – wszyscy są równi i wszyscy polewają się nawzajem.
Tradycja polewania wodą ma kilka wyjaśnień. Jednym z nich jest związany z dawną wiarą w siłę wody i jej oczyszczające właściwości. Wierzono, że woda oczyszcza duszę i ciało, a polewanie się nią pozwala pozbyć się złych energii i przyciągnąć dobre.
Innym wyjaśnieniem tej tradycji jest powiązane z kultem świętego Jana Chrzciciela, który według Biblii chrzcił ludzi w wodzie i nawoływał do pokuty. W tradycji ludowej, lanie wodą miało oznaczać symboliczne ochrzczenie, czyli oczyszczenie z grzechów i uświęcenie.
Ludzie polewają się nawzajem wodą z wiaderek, strzykawek, worków i innych pojemników. Często na ulicach można spotkać dzieci i młodzież, które napełniają balony wodą i rzucają nimi w przechodniów. Niejednokrotnie osoby polewane wodą odpłacają się tym samym i radośnie biorą udział w tej zabawie.
Lany Poniedziałek to przede wszystkim czas radości, śmiechu i dobrej zabawy. Jest to okazja, aby spotkać się ze znajomymi i rodziną, poczuć się wolnym i zrelaksowanym, a przede wszystkim, aby cieszyć się wiosną i nowym życiem, które z nią przychodzi.
Jeśli chodzi o polewanie wodą w Smigus Dyngus, należy pamiętać, że zła pogoda może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo uczestników zabawy. W przypadku deszczu lub niskiej temperatury, warto ograniczyć polewanie wodą lub szukać alternatywnych sposobów na uczczenie tradycji. Można np. stosować pistolety do wody zamiast wiaderek lub organizować zabawy wewnątrz budynków. Istotne jest również przestrzeganie zasad dobrego zachowania i szacunku dla innych uczestników, aby uniknąć przypadkowego skaleczenia lub zachorowania na przeziębienie.