Przejdź do treści

Kiedy z dziećmi zacząć naukę czytania ?

Dobre pytania. Przeważnie naukę czytania dzieci rozpoczynają w przedszkolu w wieku 5-6 lat. Tam poprzez zabawę dziecko uczy się pierwszych liter, sylab i prostych słów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę czytania rozpocząć wcześniej. Dzięki umiejętności czytania, człowiek sam może zdobywać wiedzę, rozszerzać ją oraz kształtować swoją osobowość.

Im wcześniej tym lepiej…

Naukę czytania z dzieckiem można rozpocząć już od niemowlaka. Istotne tutaj jest, aby to nie były męczące, długie lekcje, tylko bardziej forma zabawy. W zabawach powinny być ukryte elementy nauki pierwszych liter i pierwszych słów. Nie może to być uciążliwe dla dziecka, gdyż przyniesie to wręcz odwrotny skutek. Dziecko będzie niechętne do nauki i zaprogramuje się wrogo do całego procesu nauczania.

Trzeba przemycać niewielkie elementy nauki w trakcie zabawy i stopniowo zwiększać ich udział w odniesieniu do zachowania i podejście dziecka. Każde dziecko jest inne dlatego też u każdego proces nauki czytania będzie inny. Z niektórymi można zacząć wcześniej z innymi niestety trzeba trochę odczekać. Tak samo jedni będą wykazywać szybsze postępy inni nieco wolniej będą chłonąć przekazywaną im wiedzę. To jest normalne. Nie porównujmy naszego dziecka z innym. Po prostu wytrwale i systematycznie w miarę możliwości i chęci dziecka starajmy się przemycać jakąś wiedzę.

Z rodzicami łatwiej …

Tak bez wątpienia, dzieci łatwiej zwłaszcza mowa o tych najmłodszych, będą przyswajały wiedzę przekazywaną od rodziców. Dla niemowlaków największym autorytetem bez wątpienia są rodzice. To z nimi chcą się bawić i spędzać najwięcej czasu. Warto to wykorzystać i przekazać im trochę wiedzy. Nauczyć ich czytania. Im wcześniej dziecko nauczy się czytać , tym będzie mu łatwiej. Tylko pamiętajmy o tym, że nic na siłę. Bo wtedy mogą być, wręcz odwrotne skutki.

Trzeba pamiętać aby w taki sposób przekazywać wiedzę, żeby dziecko kojarzyło to z czymś miłym, przyjemnym. Wtedy samo chętnie będzie chciał o zdobywać wiedzę i będzie to przynosić jak najlepsze efekty. Proponujemy też odwiedzić naszą stronkę, dzięki której można uczyć się liter alfabetu. https://morindia.eu/nauka-liter-alfabetu/

Nauka liter alfabetu - Zabawa
Nauka liter alfabetu – Zabawa

Morindia