Przejdź do treści

Ciemna nocka – Zabawa dla dzieci

  Ciemna nocka to zabawa, gra, której zasady są bardzo proste. Oprócz uczestników tak naprawdę nie potrzeba nic więcej. Doskonała zabawa dla dzieci bawiących się w plenerze. Co prawda można bawić się też w mieszkaniu czy domu, jednak jest to o wiele mniej bezpieczne.

  Zabawa polega na tym, że jedna z osób po prostu ma zamknięte oczy i poszukuje innych uczestników zabawy. Ale przejdźmy do szczegółów.

  Ciemna nocka - zabawa, gra dla dzieci
  Ciemna nocka

  Do zabawy w Ciemną nockę, potrzebna jest jakaś bezpieczna przestrzeń. Najlepiej zróżnicowana pod kątem infrastruktury. Na przykład, trawiasty plac zabaw z asfaltowymi alejkami. I na tym przykładzie wytłumaczymy zasady gry.

  Wszyscy uczestnicy ustalają, że na przykład w zabawie bierze udział określony fragment alejki asfaltowej i określony fragment trawnika. Jedna z osób odlicza z zamkniętymi oczami np. do dziesięciu. W tym czasie pozostali uczestnicy wybierają sobie i zajmują określone miejsce na alejce asfaltowej.

  Zasady gry

  Gdy osoba licząca skończy odliczanie, wówczas poszukuje pozostałych uczestników zabawy, oczywiście cały czas ma zamknięte oczy. Przecież dla niej panuje „Ciemna nocka”. Jej zadaniem jest dotknąć, kogoś z pozostałych uczestników zabawy.

  Pozostali uczestnicy w momencie kiedy zbliża się do nich osoba szukająca. Mogą się przemieszczać robić uniki, ominąć tą osobę np. trawnikiem itd. Jednak gdy ktoś znajdzie się na trawniku, w miejscu niedozwolonym a osoba szukająca wypowie sekwencję Ciemna nocka, wówczas ta osoba przegrywa i w tym momencie ona zostaje osobą szukającą a zabawa zaczyna się od nowa. Tak samo w momencie gdy osoba szukająca kogoś dotknie, wówczas zamieniają się rolami i gramy od nowa.

  Oczywiście można bawić się ustalając np. że wolno przebywać tylko na ławkach parkowych, w piaskownicy, jakiejś drabince, urządzeniu parkowym a opuszczenie tych miejsc wiąże się w momencie wypowiedzenia sekwencji Ciemna nocka przez osobę szukającą z przegraną. Osoba szukająca nie może też bez przerwy, w kółko powtarzać Ciemna nocka, zabawa wtedy traci sens.

  Ta zabawa powinna zawsze odbywać się pod nadzorem kogoś starszego, kogoś kto nie uczestniczy w grze i może nad wszystkim mieć kontrolę. Pamiętajmy zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Żadna zabawa nie ma sensu, jeżeli podczas niej pojawia się realne niebezpieczeństwo, na które nie mamy wpływu.


  Morindia